Dzisiaj jest: 4.12.2022, imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

Jak nie dziedziczyć długów zmarłego?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 687
Redakcja poleca!

Wiele osób cieszy informacja o otrzymaniu spadku. Któż by nie chciał dostać mieszkania po wujku, dziadku, czy też pewnej sumy pieniędzy od kuzyna zza granicy?

Jak nie dziedziczyć długów zmarłego?

Należy jednak uświadomić wielu osobom, że spadek to nie tylko majątek, ale również i długi zmarłego. Wraz z chwilą śmierci spadkodawcy zarówno jego prawa, jak i też obowiązki majątkowe przechodzą na jego spadkobierców. Ten artykuł wyjaśni jak uniknąć dziedziczenia długów po zmarłych. Prawo polskie wykazuje, że spadkobierca zarówno ustawowy, jak i testamentowy może przejąć spadek poprzez przejęcie proste, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi lub też poprzez przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością za długi. Spadkobierca ma także prawo do odrzucenia spadku.

W przypadku przejęcia prostego, spadkobierca zyskuje zarówno dostęp do dóbr, jak i długów spadkodawcy. Zarządza wtedy całym majątkiem zmarłego, również jego długami, nawet jeśli przewyższają one wielkość spadku. W tym przypadku nie jest koniecznym składanie żadnych dokumentów zarówno u notariusza, jak i też w sądzie. Jeżeli tego nie zrobimy postępowanie będzie równoznaczne z przejęciem prostym.

Inaczej sprawy się mają w przypadku przejęcia z dobrodziejstwem inwentarza. To wtedy odpowiedzialność spadkobiercy za długi jest ograniczona do wartości otrzymanego spadku. Jasno z tego wynika, że spadkobierca w najgorszym wypadku po prostu nic nie zyska na danym spadku, jednak również nic nie straci. Oczywiście, jeśli kwota długu jest mniejsza niż otrzymany spadek, pozostałe dobra pozostają u spadkobiercy.

Korzystając z przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza należy pamiętać o tym, że mamy sześć miesięcy liczonych od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o swoich prawach do spadku, na przedstawienie specjalnego oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Dokument należy przedstawić w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania albo u notariusza.

Prawo polskie przyjmuje, że w przypadku, gdy jeden ze spadkobierców przedstawił dokument o tym, że przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a inni spadkobiercy nie złożyli tego dokumentu w wymaganym terminie to uważa się, iż przyjęli oni spadek na tych samych warunkach.

Należy także zaznaczyć, że spadkobierca ma możliwość odrzucenia spadku. Odrzucając go nie przyjmuje on na siebie ani długów, ani też praw do majątku spadkodawcy. W przypadku odrzucenia, udział w spadku przechodzi na jego dzieci, które również mogą go odrzucić.

W celu odrzucenia spadku spadkobierca musi w terminie do sześciu miesięcy od momentu, w którym dostał informację o prawach do spadku, przedstawić stosowne oświadczenie w sądzie rejonowym, bądź też u notariusza.

Jak wynika z powyższych informacji, kiedy otrzymamy spadek, należy rozeznać się co będzie dla nas najlepszym wyjściem. Jeżeli spadek niesie za sobą nieprzyjemny obowiązek spłaty długów zmarłego, odbierzmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Unikniemy w ten sposób strat i spłaty cudzych długów z własnej kieszeni.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.